S knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Pomembno je, da se odločite za dojenje. Uspeh dojenja je v veliki meri odvisen od samozaupanja, dojila bom, zato pa je potrebno znanje – kako, zakaj.
Na tečaju bodo zdravstveni delavci pridobili temeljno znanje za pomoč in svetovanje materam na področju dojenja in laktacije.
Mesto, ki se pridruži in uresniči pobudo DPM, pokaže svojim prebivalcem, da jim želi boljše zdravje, manj neenakosti, bolj zdravo okolje in tudi splošni dolgotrajni napredek. Skupnosti pošilja sporočilo, da spoštuje njihove želje in ceni prednosti dojenja za zdravje otroka, družine in skupnosti.
Njegov cilj je prispevati k zagotavljanju varne in ustrezne prehrane dojenčkov z zaščito in promocijo dojenja ter zagotavljanjem pravilne uporabe nadomestkov materinega mleka, kadar so ti potrebni, na podlagi ustreznih informacij, s primernim trženjem in distribucijo.
Nacionalni odbor za spodbujanje dojenja (NOSD) je ekipa strokovnjakov s področja zdravstva, ki deluje pod okriljem Slovenske fundacije za UNICEF z namenom spodbujanja dojenja v slovenskem prostoru.
V času dojenja priporočamo zdrav življenjski slog, kot se priporoča tudi sicer v življenju. Zlasti po rojstvu prvega otroka so pred novo družino veliki izzivi in prilagoditve.
Priporočamo zdravo, uravnovešeno, pestro prehrano, kot ste jo uživali v nosečnosti. Obroke razporedite v pet manjših. Velja zmotno prepričanje, da se je v času dojenja potrebno izogibati določenim živilom. Priporočljivo je uživanje svežega sadja in zelenjave. Ne obstajajo nobeni znanstveni dokazi, da sadje in zelenjava vplivata na trebušne krče pri otroku. V materino mleko prehajajo arome iz vaše prehrane. Otroci, ki so raznovrstne arome spoznali preko materinega mleka, imajo manj težav pri uvajanju goste prehrane. S svojo prehrano ne morate vplivati, da bi bilo vaše mleko bolj kalorično, lahko pa vplivate na kakovost maščob. Zato se svetuje, da bi dvakrat tedensko uživali mlade, drobne morske ribe, ki vsebujejo manj nečistoč.
Tekočine (vode) popijte več kot običajno in sicer toliko, da niste žejni. Poleg tega opazujte svoj urin. Če boste popili dovolj tekočine bo vaš urin svetel. Zmotno je mišljenje, da bo pitje večjih količin tekočin povečalo količino materinega mleka. Za povečanje količine mleka je predvsem pomembno, da se otrok pogosto in učinkovito doji.
Alkohol prehaja v materino mleko. Najbolje je, če v času dojenja ne uživate alkohola. Če želite ob posebnih priložnostih zaužiti kozarec vina, piva ali penečega vina, naredite to takoj po podoju otroka, tako, da se bo količina alkohola v vaši krvi in mleku do naslednjega podoja že zmanjšala. Nikakor pa ne uživajte žganih pijač. Vedeti morate tudi to, da alkohol vpliva na manjšo količino mleka.
Kajenje se v času dojenja odsvetuje. Nikotin prehaja v materino mleko in tudi zmanjšuje nastajanje mleka. Kajenje v prostoru, kjer je otrok je škodljivo. Vendar, če razmišljate, da bi prekinili dojenje zaradi kajenja, vedite, da je bolje kaditi in dojiti, kakor kaditi in hraniti z mlečno formulo. Z dojenjem bo otrok dobil tudi zaščitna sredstva, ki jih v mlečni formuli ni. Poskušajte omejiti število cigaret. Kadite po tem, ko ste otroka podojili, tako bo do naslednjega podoja v krvi in mleku manjša koncentracija nikotina. Največ nikotina je v mleku takoj po kajenju.
Poskrbite za dovolj spanja. Tega je zlasti na začetku ponoči manj, torej ga je potrebno nadomestiti preko dneva. Ko dojite leže ali otrok spi, se spočijte tudi sami.
Po 3 – 4 tednih si dnevno privoščite sprehod na svežem zraku, kar bo zelo ugodno tudi za dojenčka. Ob tem bodite pozorni na letni čas. V hladnejših obdobjih izberite opoldanske ure, v zelo toplih pa večerne ali jutranje.
Pomembno je, da vzdržujete telesno higieno, kar pomeni dnevno tuširanje. Bradavic ne milite, saj so naravno zaščitene. Izredno pomembno pa je umivanje rok pred vsakim dojenjem in tudi po vsakem »nečistem opravilu«, saj so roke najpogostejši prenašalec okužb na dojko, bradavico, otroka.
Nastavki za dojenje niso del obvezne opreme za dojenje. Pogosto se jih uporablja pri vdrtih bradavicah in pri poškodovanih ter bolečih bradavicah, kljub temu da se pri teh stanjih lahko pomaga s pravilno tehniko dojenja. Če boste uporabljali nastavek za dojenje, izberite tankega iz silikona. Pri tem je pomembno, da izberete pravo velikost. Če je nastavek premajhen, se med dojenjem pojavi bolečina in ni možno aktivno sesanje, ker ne sega dovolj globoko v usta. Če je prevelik, bo otroka sililo na bruhanje in ne bo dobro sesal pri dojki. Pri izbiri velikosti naj vam pomagajo zdravstveni delavci ali svetovalci za laktacijo in dojenje.
Nastavek položite na dojko tako, da je bradavica v centru konice, nato pa položite prste na rob nastavka in s tem ohranjajte nastavek na mestu. Da bo ostal nastavek na mestu, si lahko pomagate tako, da ga navlažite s toplo vodo ali pa namažete rob nastavka z mazilom za bradavice. Pri uporabi nastavka je zelo pomembno, da se otrok ne prisesa samo na konico, temveč da zaobjame tudi obrobo nastavka.
Prsne školjke se lahko uporabljajo pri vdrtih bradavicah (mati si namesti školjke pol ure pred dojenjem, da se bolje oblikuje bradavica in se otrok lažje prisesa), pri zelo bolečih bradavicah s školjkami preprečimo drgnjenje modrčka ob bradavico. S tem se zmanjša bolečina pri povečanem iztekanju mleka med dojenjem iz druge dojke ali za zmanjšanje otekline bradavice pri trdih in oteklih dojkah. Sestavljene so iz plastičnega ohišja in mehkega nastavka na mestu, ki je v stiku z materino kožo. Na sredini tega nastavka je odprtina za bradavico. Namesti se jih v modrček.
Zaščitne blazinice so namenjene za zaščito perila. Vpijajo mleko, ki izteka iz dojke, in tako vzdržujejo bradavico in prsni kolobar suha. Obstajajo pralne in take za enkratno uporabo. Pomembno je, da so blazinice zračne in da se jih redno menja, ker lahko drugače pride do vnetja.
Blazine za dojenje so namenjene zagotavljanju udobnega položaja pri dojenju. Lahko so velike ali majhne. Nekatere omogočajo podporo materinim rokam, druge so namenjene podpori otroka. Za izbiro blazine ni natančnih navodil. Najbolje bi bilo, da imate možnost preizkusiti različne blazine in ugotoviti, katera vam najbolj ustreza. Predstavljajo kar velik strošek, niso pa nujne, saj si lahko pomagate z različnimi blazinami, ki jih imate doma.
Tehnika dojenja in položaji so opisani v prejšnjem, 4. poglavju. Osnovni principi veljajo celotno obdobje dojenja. Sedaj sta z otrokom že ugotovila, kako v vajinem primeru dojenje najlažje poteka. Preko dneva v tem obdobju najpogosteje dojite sede, ponoči pa leže. Dojenje leže je občasno dobro tudi preko dneva, da se imate priložnost spočiti. Dojite lahko tudi izven doma v namenskih javnih prostorih, v parku, restavraciji, na plaži, seveda ob diskretnem zakritju dojke s šalom ali ohlapnim oblačilom.
Dojenje ne predstavlja nobene ovire za spolne odnose. Iz prsnih bradavic lahko med spolnim odnosom izteka mleko, kar je lahko za nekatere pare moteče. V takem primeru imate lahko dojke pokrite. Partnerja imata lahko določene psihične zavore, saj so se dojke nenadoma spremenile iz seksualnega simbola v prehrambeni organ za otroka. Z odkritim pogovorom in strpnostjo je možno te pomisleke preseči. V času dojenja imate lahko zaradi hormonov bolj suho nožnico. Pri tem si lahko pomagate z lubrikantom.
Večina mater se veseli prihoda domov iz porodnišnice, hkrati pa jih morda skrbi, kako bo dojenje potekalo doma. Kot smo že omenili, je dojenje proces, ki se vzpostavlja dalj časa. Dobro je, da veste, na koga se lahko obrnete v primeru, če bi potrebovale pomoč pri dojenju.
Če ste rodili v porodnišnici, ki ima naziv Novorojencem prijazna porodnišnica, imate na voljo 24-urno telefonsko pomoč. Obrnete se lahko tudi na patronažno medicinsko sestro ali na otroški dispanzer.
Dodatno znanje iz dojenja imajo Mednarodno pooblaščeni svetovalci za laktacijo in dojenje – IBCLC, ki so navedeni na spletni strani www.dojenje.org.
Dobre nasvete in podporo glede dojenja pa vam lahko nudijo tudi laične svetovalke za dojenje LLL (La Leche League), ki imajo lastno izkušnjo z dojenjem in so opravile mednarodno izobraževanje. Nudijo telefonsko svetovanje, pomoč preko elektronske pošte in na spletnem forumu Med.Over.Net – Dojenje. Organizirajo tudi srečanja mater. Več informacij dobite na spletni strani: www.dojenje.net. Preverite ali ima svetovalka za dojenje dovoljenje za svetovanje.
V domačem okolju so poleg strokovnjakov, ki pomagajo v samem procesu dojenja, nepogrešljivi pomočniki otrokov oče pa tudi starši porodnice ali drugi sorodniki, osebe, ki so družini blizu in jim mati zaupa. Mati potrebuje pomoč na mnogih področjih, pri negovanju otroka, pripravi hrane, vzdrževanju osebne higiene, nakupovanju in drugem.
Slika 17: Pomoč očeta pri podiranju kupčka
Dojenje ne sme biti boleče. Na koncu nosečnosti in na začetku dojenja je občutljivost bradavic povečana. Na začetku so bradavice malo bolj boleče zaradi raztezanja kolagenskih vlaken. Bolečina se zmanjša, ko se poveča prožnost bradavic. Za bolečino, ki traja več kot teden dni, je običajno krivo nepravilno pristavljanje otroka na dojko, ko sesa samo bradavico. Če je bolečina prisotna kljub dobremu položaju otroka, je lahko vzrok tudi glivična okužba.
Najpogostejši vzrok je nepravilna pristavitev. Bradavice so boleče, razpokane, lahko tudi rahlo zakrvavijo. Pomagate si lahko tako, da pred dojenjem izbrizgate nekaj mleka in tako sprožite refleks izločanja mleka ter nato pristavite otroka. Lahko pričnete dojiti na manj boleči strani, in ko pride do izločanja mleka, prestavite otroka na prizadeto dojko. Z zdravnikom ali farmacevtom se posvetujte glede uporabe protibolečinskih zdravil. Običajno je najbolj varno zdravilo ibuprofen.
Po dojenju si bradavice lahko namažete s svojim mlekom in na ta način pospešite celjenje bradavic. Nanesete lahko tudi tanek sloj zaščitnega mazila, kar omogoča boljše celjenje. Mazilo naj bo tako, da ga pred dojenjem ni potrebno odstraniti in ni škodljivo, če ga otrok zaužije. Bodite pozorni, če bi otrok pričel zavračati dojko zaradi spremenjenega okusa. Pomembno je, da si mazilo nanašate s čistimi rokami.
Uporabite lahko tudi oblogo iz hidrofilne polimerne membrane ali pa blazinice s hidrogelom. Pri tem pazite, da ne kombinirate mazil in terapevtskih blazinic, ker drugače obloge ne delujejo. Če je pritisk modrčka na dojko preveč boleč, si lahko pomagate s prsnimi školjkami. Pri bolečih bradavicah silikonski nastavki za dojenje niso nujni, kajti če je otrok slabo pristavljen na dojko, nastavek ne bo popravil vzroka. V nekaterih primerih matere, ki uporabljajo nastavek za dojenje, opisujejo manjšo bolečino. V zelo redkih primerih je bolečina tako močna, da se za kakšen dan prekine dojenje. Pri tem je pomembno, da si mleko redno na vsake 3 ure izbrizgate iz dojke.
Večja količina mleka se prične proizvajati dva do šest dni po porodu in takrat so lahko dojke trde in napete. Tako stanje lahko traja prve tri tedne, kasneje pa se dojke prilagodijo povpraševanju otroka po mleku in postanejo mehkejše. Tedaj matere pogosto pomislijo, da nimajo več dovolj mleka, ker se jim zdijo dojke premehke. Napetost ali ohlapnost dojke po tretjem tednu nikakor ni povezana s količino mleka. Materin strah ali misel, da je mleka premalo, lahko deluje zaviralno na nastajanje mleka. Torej se ne sprašujte preveč in se predajte radostim materinstva.
Lahko pa dojke postanejo zelo trde, boleče, tople, koža je napeta in prosojna. Pri tem se lahko zmerno poviša telesna temperatura (do 38 °C), kar pa ni znak vnetja. Dojke je potrebno zmehčati. Pomagate si lahko s toplimi oblogami, ki jih položite na dojki 15 minut pred podojem. Dojki lahko tudi stuširate s toplo vodo ter izvedete masažo s krožnimi gibi od roba dojke proti prsni bradavici. Če ima otrok težave pri pristavljanju, si izbrizgajte nekaj mleka, da se zmehča prsni kolobar (glejte poglavje o izbrizgavanju). Otrok naj najprej dobro »izprazni eno« dojko, preden ga prestavite na drugo dojko. Ne omejujte časa podoja. Otrok naj sesa toliko časa, kot želi. Če otrok dojke ne izprazni dobro, si preostalo mleko izbrizgajte iz dojke. Izbrizgajte toliko mleka, da boste v dojki čutili olajšanje. Po dojenju si lahko za 20 minut ali toliko časa, kot vam je prijetno, na dojke položite hladne obloge. Z zdravnikom se posvetujte glede uporabe protibolečinskih zdravil.
Najboljši način za preprečevanje preveč napetih dojk je pogosto dojenje brez omejevanja časa dojenja.
Prepolne dojke se lahko pojavijo tudi kasneje. Mleka je lahko preveč za otrokove potrebe. Otrok je v tem primeru nemiren že med podojem, mleko se mu zaletava, lahko se odriva od dojke, pri tem lahko opazite, da mleko »brizga« iz dojke.
Če je otrok kljub dobremu sesanju po dojenju nemiren, nezadovoljen, jokav in ne napreduje na teži, obstaja možnost, da uživa samo prednje mleko, ki vsebuje veliko mlečnega sladkorja (laktoze) in malo maščob. Priporočamo, da v takem primeru izvedete več zaporednih podojev na isti dojki oziroma, da pred podojem iz dojke izbrizgate prednje mleko. Pri dojenju se priporočata bočni in biološki položaj, da se omeji vpliv gravitacije in omogoči otroku, da lažje izpljune odvečno količino mleka, ki je ne more pogoltniti.
Med podojem je priporočljivo večkratno izpahovanje zraka iz otrokovega želodčka (“podiranje kupčkov”).
Do take omejene zatrdline pride zaradi zamašitve posameznega mlečnega voda. Mati zatipa zatrdlino v predelu zamašitve, ki je boleča, lahko je topla na dotik. Na mestu zatrdline se lahko pojavi tudi rdečina. Telesna temperatura ni povečana in materino splošno stanje je dobro. Do zamašitve pride, če se mlečna žleza ne prazni dovolj. Vzrok je lahko zunanji pritisk na mlečni vod, npr. tesna naramnica modrčka, naramnica nahrbtnika, materini prsti med dojenjem ali otrokova pest na dojki. Vzrok je lahko tudi slaba pristavitev otroka na dojko in slabo sesanje. Pomembno je, da še vedno dojite na obeh dojkah. Pred dojenjem priporočamo tople obloge in rahlo masiranje. Med dojenjem lahko nadaljujete z nežno masažo v predelu zatrdline. Ko se prazni tako zamašen vod, lahko začutite bolečino. Če je po dojenju še vedno prisotna zatrdlina, si lahko pomagate z ročnim izbrizgavanjem. Bodite pa pozorni, ker so to lahko začetni znaki mastitisa. Zatrdlina, ki nikakor ne izgine, zahteva pregled pri zdravniku. Z zdravnikom se tudi posvetujte glede uporabe protibolečinskih zdravil.
Gre za vnetje dojke, ki ga je možno preprečiti. Najpogostejši vzrok za mastitis je nepopolno izpraznjena dojka, v kateri zastaja mleko. K nastanku mastitisa lahko pripomorejo tudi stres, utrujenost matere in poškodovane, razpokane bradavice. Najpogosteje se prične prve tri tedne po porodu, po nenadni odstavitvi ali nenadnih spremembah v dojenju. Na dojki se pojavi roza, boleča, vroča, otečena površina. Materino splošno stanje se poslabša. Počuti se bolno in ima lahko mrzlico. Simptomi so podobni gripi. Telesna temperatura se zviša nad 38 °C. Otrok lahko zaradi spremenjenega okusa mleka zavrača dojenje na prizadeti strani.
Pri mastitisu lahko nadaljujeta z dojenjem na obeh dojkah. Pričnite z dojenjem na prizadeti strani, razen če je dojka tako boleča, da ne morete pristaviti otroka. Pred dojenjem si na dojko položite tople obloge. Med dojenjem lahko izvajate nežno masažo. Po dojenju priporočamo hladne obloge. Pogosto dojenje bo preprečilo poslabšanje mastitisa. Svetujemo, da več počivate, povečate vnos tekočine. Obvezno je potrebno obiskati zdravnika, ki bo po potrebi predpisal zdravljenje z antibiotiki. Večina antibiotikov je združljiva z dojenjem. Z zdravnikom se boste posvetovali tudi glede zdravil proti bolečini in vročini ter probiotikov.
Vzrokov, da se otrok ob dojenju obnaša nervozno ali odklanja dojko, je veliko. Otroci se med seboj zelo razlikujejo, zato se na enak dražljaj lahko različno odzovejo. Kot primer naj navedemo, da se lahko en otrok z vnetjem srednjega ušesa doji enako kot pred obolenjem, drugi bo pričel nemirno sesati pri dojki, tretji pa bo morda pričel odklanjati dojko.
Vzroki nemirnega sesanja so lahko:
Dojenje je možno, če je bil poseg na dojkah opravljen strokovno in če niso bila poškodovana mlečna izvodila in živčni končiči.
Dojenje je nekaj naravnega, vendar je to spretnost, ki se je je potrebno naučiti.
Za dobro dojenje sta potrebna čas in vaja. Nekatere ženske že s prvim dnem dojijo brez težav, medtem ko morajo druge vložiti več truda na poti do uspešnega
dojenja. Ovire, ki se pojavljajo pri dojenju, se lahko odpravijo. Pomembno je, da
veste, kdo vam pri tem lahko pomaga.S to knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Pomembno je,
da se odločite za dojenje.
S to knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Uspeh dojenja je v veliki meri odvisen od samozaupanja, dojila bom, zato pa je potrebno znanje — kako, zakaj.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletne strani soglašate, da jih lahko uporabljamo. Preberi več.