Uspešno dojenje za dobro zdravje otrok in materNosečnost

Uspešno dojenje za dobro zdravje otrok in mater
2. Nosečnost
Nosečnost je obdobje, ko se otrok razvija in raste v materinem telesu. V tem času se tudi dojki pripravljata na novo nalogo – dojenje.
2.1 Kako žensko telo tvori mleko?
Med nosečnostjo se prične povečevati žlezno tkivo v dojki, tako da je sposobno za tvorbo mleka. Po 16 tednih nosečnosti sta dojki že sposobni tvoriti mleko. Velikost in oblika bradavice se pri posameznih ženskah zelo razlikujeta, kar pa ne vpliva na funkcijo pri dojenju. Nastajanje mleka se nadaljuje, dokler zanj obstaja povpraševanje. Če se dojka ne prazni, postopoma izgubi sposobnost tvorbe mleka.

Slika 1: Dojka v prerezu
Pri nastajanju mleka sodelujeta dva hormona: prolaktin in oksitocin.
Količina prolaktina se poveča takoj po porodu in vpliva na nastajanje mleka. Otrok s sesanjem draži živce v bližini bradavice, kar se po živcih prenaša v možgane, od koder se izloča prolaktin. Količina prolaktina je odvisna od pogostnosti, moči in trajanja sesanja. Več ko je teh dražljajev, več prolaktina se bo sproščalo v kri. Več podojev pomeni več dražljajev, posledica je več mleka za dojenega otroka.
Ponoči se izloča več prolaktina, zato so dojke zjutraj pogosto bolj napete, čez dan pa postanejo mehkejše. Vendar napetost ali ohlapnost dojk ne nakazuje količine mleka. Obenem prolaktin preprečuje začetek ovulacije. Menstruacija se torej povrne kasneje, zato dosledno izključno dojenje v velikem odstotku preprečuje ponovno zanositev.
Poleg tega prolaktin na mater deluje sproščujoče, zato po nočnem podoju spet hitro zaspi in je nasploh bolj umirjena in sproščena tudi čez dan.
Oksitocin je odgovoren za iztekanje mleka iz dojke, kar imenujemo refleks izločanja mleka (refleks iztekanja mleka, izcejalni refleks). Deluje na drobna mišična vlakna okoli grozdov mlečnih celic. S krčenjem teh drobnih mišic se mleko iztiska v mlečne vode, ki vodijo k bradavici. Sprošča se med otrokovim sesanjem. Tudi tu gredo dražljaji iz živcev v bradavici v osrednji živčni sistem, ki vpliva na izločanje oksitocina.
Refleks izločanja mleka je torej posledica delovanja oksitocina. To se zgodi v obeh dojkah istočasno in doječa ženska tedaj občuti naval mleka, ki se lahko tudi izceja skozi bradavici. Nekatere ženske ga zaznajo kot povečan pritisk ali kot ščemenje v dojki ali kot zbadajočo bolečino, nekatere ženske pa ga nikoli ne občutijo. Od začetka sesanja do navala mleka mine v povprečju 30–60 sekund. Pri nekaterih ženskah bo mleko priteklo takoj, ko otrok zagrabi bradavico, ali že, ko se mati miselno pripravlja na dojenje. Otrokov ritem sesanja se bo prilagajal refleksu izločanja mleka. Po začetnem hitrem sesanju z občasnimi požirki sledi počasno sesanje z rednimi požirki.
Refleks izločanja mleka je izredno pomemben, saj ženske dojke nimajo razširjenih votlin za hrambo mleka, zato ta nastaja sproti. Med podojem pride do refleksa praznjenja dojke 2–9-krat. Količina popitega mleka ni povezana s časom dojenja, temveč s številom refleksov izločanja mleka.
Refleks izločanja mleka lahko izzovemo tudi z draženjem bradavic in areole (kolobarja), lahko pa ga sproži tudi otrokov jok ali celo samo njegova prisotnost in čas, ko mati običajno doji. Na jakost refleksa pomembno vpliva tudi materina psihična stabilnost, samozaupanje ter podpora okolja. Neugodno pa nanj delujejo: strah, utrujenost, zaskrbljenost, bolečina, kajenje, uživanje alkohola.
Ukrepi za dobro nastajanje mleka:
- dobro pristavljen otrok,
- pogosti podoji,
- otrok naj bo na vsaki dojki tako dolgo, kot želi,
- če otrok po podoju na eni dojki ni zadovoljen, naj prične sesati na drugi dojki,
- pri neučikovitem dojenju si mleko izbrizgajte.
2.2 Materino mleko se prilagaja otrokovim razvojnim potrebam
Materino mleko ni enake sestave v celotnem obdobju dojenja. Prvo mleko, ki ga prsne žleze izločajo v prvih dneh, imenujemo kolostrum ali mlezivo. Je rumenkaste barve in gostejše. Glavna vloga mleziva je prenos zaščitnih snovi v otrokovo telo. Ima tudi blag odvajalni učinek, kar pomaga pri odvajanju prvega blata (mekonija) in tako zmanjšuje možnost zlatenice. Vsebuje več beljakovin, mineralov in vitaminov.
Mleko se začne kmalu spreminjati. 2. do 3. dan se pojavi prehodno žensko mleko. Po 9. dnevu po porodu se v materinem mleku zmanjšuje koncentracija beljakovin, veča pa se koncentracija maščob in sladkorja (laktoze). Dva tedna po porodu se že izloča tako imenovano zrelo žensko mleko, ki zadosti vsem otrokovim potrebam v prvih mesecih življenja.
Mleko se spreminja v času posameznega podoja. Na začetku vsebuje več vode, beljakovin, mineralov in sladkorja, na koncu pa več maščob. Zato je pomembno, da otrok pri vsakem dojenju popije večino mleka v dojki in tako dobi vse sestavine, tudi maščobe, ki dajo največ energije, in v maščobah topne vitamine. Otrok je bolj zadovoljen, sit in lepo raste.
Načrt za dojenje
Ime in priimek: ________________________
- Izključno dojenje: Moj cilj je izključno dojenje otroka. Prosim, da mojemu otroku ne daste mlečne formule, ne da bi se pogovorili z menoj ali otrokovim očetom.
- Stik kože na kožo: Takoj po porodu želim imeti otroka v neprekinjenem kožnem stiku vsaj eno uro. Ne nujni posegi naj se za ta čas odložijo. Tudi v času bivanja v porodnišnici, želim imeti otroka čim več v kožnem stiku.
- Sobivanje z otrokom: Želim, da je otrok z menoj 24 ur na dan. Če bova z otrokom ločena zaradi zdravstvenih težav, želim, da me pokličete ob zgodnjih znakih lakote: sesanje rok, premikanje oči, nežno godrnjanje, odpiranje ust.
- Brez dude in stekleničk: Prosim, da mojemu otroku ne daste dude ali stekleničke z mlečno formulo, vodo ali glukozo. V primeru zdravstvenih težav, želim najprej izbrizgati svoje mleko, za hranjenje pa uporabiti alternativne metode (kozarček, kapalka, brizgalka, itd.)
- Pomoč pri dojenju: Prosim naučite me pravilno pristaviti otroka na dojko, prepoznati kdaj je dobro pristavljen, prepoznati otrokove zgodnje znake lakote in znake uspešnega dojenja ter ročno izbrizgati mleko.
- Rutinski pregledi: Želim biti zraven pri pregledih in preiskavah mojega otroka.
- Izbrizgavanje mleka: Če se moj otrok ne more dojiti ali je zaradi zdravstvenih razlogov ločen od mene, želim pričeti z izbrizgavanjem mleka z električno prsno črpalko znotraj 6 ur po porodu.
- Carski rez: V primeru carskega reza želim takoj, ko bo mogoče, imeti otroka v kožnem stiku. Pred tem želim, da ima otroka v kožnem stiku njegov oče.
- Pomoč pri dojenju po odpustu iz porodnišnice: Želim prejeti informacije, kje lahko dobim pomoč pri dojenju, ko bom doma.
- Reklamni paketi: Prosim, da mi ne daste reklamnih paketov, ki vsebujejo reklame za mlečne formule, kašice za dojenčke, dude in stekleničke.
2.3 Ali je potrebna priprava na dojenje že med nosečnostjo?
Nosečnost je pravi čas, da se odločite za dojenje in postanete prepričani, da je to najbolj naraven in normalen način prehranjevanja za vašega otroka. Odgovore na vprašanja, povezana z dojenjem, dobite pri zdravstvenih delavcih in v šoli za starše. Pomembno je, da se o pomenu dojenja pogovorite tudi s svojim partnerjem in da skupaj ugotovita, kakšna bo njegova vloga pri dojenju. Tako vas bo lažje podpiral pri vaši odločitvi. Prav je, da se oba zavedata, da nov družinski član spremeni odnose v družini, da se ljubezen razširi še na otroka in da je dojenje le ena od vzporednih aktivnosti v novih družinskih okoliščinah. Na dojenje je potrebno pripraviti tudi starejše otroke, da se ne bi zaradi tesne telesne in čustvene povezanosti matere in dojenčka pojavila prevelika ljubosumnost. Pomagamo si lahko s fotografijami, ki prikazujejo, da je bil dojen tudi starejši otrok, s slikanicami ipd. Pomembna je vloga očeta, ki naj priskoči na pomoč in se ukvarja s starejšim otrokom, da se ta ne bi počutil odrinjenega. Seveda so lahko v pomoč tudi drugi sorodniki.
Posebna priprava dojk v času nosečnosti ni potrebna.
Lahko si naredite tudi načrt dojenja, kjer se opredelite za kožni stik takoj po porodu, sobivanje z otrokom v porodnišnici, glede uporabe dude in želje, da se otroku ne daje dodatkov, če to ni nujno iz zdravstvenih razlogov. V kolikor želite, izpolnite priloženi načrt. Označite kaj vam ustreza, po potrebi dodajte ali spremenite.
Mleko se začne kmalu spreminjati. 2. do 3. dan se pojavi prehodno žensko mleko. Po 9. dnevu po porodu se v materinem mleku zmanjšuje koncentracija beljakovin, veča pa se koncentracija maščob in sladkorja (laktoze). Dva tedna po porodu se že izloča tako imenovano zrelo žensko mleko, ki zadosti vsem otrokovim potrebam v prvih mesecih življenja.
Mleko se spreminja v času posameznega podoja. Na začetku vsebuje več vode, beljakovin, mineralov in sladkorja, na koncu pa več maščob. Zato je pomembno, da otrok pri vsakem dojenju popije večino mleka v dojki in tako dobi vse sestavine, tudi maščobe, ki dajo največ energije, in v maščobah topne vitamine. Otrok je bolj zadovoljen, sit in lepo raste.
Uspešno dojenje za dobro zdravje otrok in mater

Zakaj naj preberem to knjižico?
Dojenje je nekaj naravnega, vendar je to spretnost, ki se je je potrebno naučiti.
Za dobro dojenje sta potrebna čas in vaja. Nekatere ženske že s prvim dnem dojijo brez težav, medtem ko morajo druge vložiti več truda na poti do uspešnega
dojenja. Ovire, ki se pojavljajo pri dojenju, se lahko odpravijo. Pomembno je, da
veste, kdo vam pri tem lahko pomaga.S to knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Pomembno je,
da se odločite za dojenje.
S to knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Uspeh dojenja je v veliki meri odvisen od samozaupanja, dojila bom, zato pa je potrebno znanje — kako, zakaj.