S knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Pomembno je, da se odločite za dojenje. Uspeh dojenja je v veliki meri odvisen od samozaupanja, dojila bom, zato pa je potrebno znanje – kako, zakaj.
Mesto, ki se pridruži in uresniči pobudo DPM, pokaže svojim prebivalcem, da jim želi boljše zdravje, manj neenakosti, bolj zdravo okolje in tudi splošni dolgotrajni napredek. Skupnosti pošilja sporočilo, da spoštuje njihove želje in ceni prednosti dojenja za zdravje otroka, družine in skupnosti.
Njegov cilj je prispevati k zagotavljanju varne in ustrezne prehrane dojenčkov z zaščito in promocijo dojenja ter zagotavljanjem pravilne uporabe nadomestkov materinega mleka, kadar so ti potrebni, na podlagi ustreznih informacij, s primernim trženjem in distribucijo.
Nacionalni odbor za spodbujanje dojenja (NOSD) je ekipa strokovnjakov s področja zdravstva, ki deluje pod okriljem Slovenske fundacije za UNICEF z namenom spodbujanja dojenja v slovenskem prostoru.
Nosečnost je obdobje, ko se otrok razvija in raste v materinem telesu. V tem času se tudi dojki pripravljata na novo nalogo – dojenje.
Če je porod potekal brez večjih težav in je otrok zdrav, je pomembno zagotavljanje neprekinjenega stika kože na kožo. Golega otroka naj vam takoj položijo na vaše prsi in ga, če je potrebno, pokrijejo s tkanino. Stik kože na kožo izvajajta vsaj eno uro ali pa še dlje. Medtem lahko otrok tudi prične s sesanjem.
Stik kože na kožo bo umiril vas in otroka ter pomagal umiriti otrokov utrip in dihanje. Otroku bo pomagal vzdrževati telesno temperaturo, uravnavati krvni sladkor in zmanjšati stres pri prehodu v novo okolje. Na njegovo kožo se bodo naselile vaše zdravju prijazne bakterije in ga na ta način zaščitile pred nevarnejšimi bolnišničnimi bakterijami. V kožnem stiku boste lahko opazovali svojega otroka in se z njim pričeli spoznavati. Na ta način boste omogočili otroku, da sam najde dojko in sam prične z dojenjem.
Otrok prehaja skozi različne faze, ki so različno dolge. Pomembno je, da veste kaj lahko pričakujete. Babica vam lahko pomaga pri prepoznavanju faze, v kateri se nahaja otrok. Predvsem je pomembno, da ko je otrok v 5. fazi, tega ne zamenjate z njegovim ”nezanimanjem za dojenje”. Če ste med porodom prejemali protibolečinska zdravila, lahko te faze trajajo še dlje.
Ko je otrok na materinih prsih v stiku s kožo, ga bo vonj dojke spodbudil, da se premakne proti prsni bradavici. Pred dojenjem bo otrok šel čez nekatera obdobja, ki lahko trajajo nekaj minut ali uro. Takoj po rojstvu bo kratek čas buden počival, da se prilagodi na novo okolje, nato bo pričel sesati lastne roke in se dotikati prsne bradavice, pričel se bo osredotočati na prsni kolobar, kar ga bo spodbudilo, da se bo pričel premikati proti dojki in odpirati usta. Temu bo sledilo pristavljanje s široko odprtimi usti. Na prvo dojenje glejte bolj kot na predstavitev dojke otroku, kot na hranjenje. So pa pomembne tudi prve kapljice mleziva, ki jih dobi.
Slika 2: Mati in otrok v stiku kože na kožo
Dojenje je nekaj naravnega, vendar je to spretnost, ki se je je potrebno naučiti.
Za dobro dojenje sta potrebna čas in vaja. Nekatere ženske že s prvim dnem dojijo brez težav, medtem ko morajo druge vložiti več truda na poti do uspešnega
dojenja. Ovire, ki se pojavljajo pri dojenju, se lahko odpravijo. Pomembno je, da
veste, kdo vam pri tem lahko pomaga.S to knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Pomembno je,
da se odločite za dojenje.
S to knjižico vam želimo pomagati k čim uspešnejšemu dojenju. Uspeh dojenja je v veliki meri odvisen od samozaupanja, dojila bom, zato pa je potrebno znanje — kako, zakaj.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.