UNICEF-ovKotiček za dojenje
Dojenje je naravno hranjenje dojenčka. Doječe matere težko predvidijo kje in kdaj bodo njihovi dojenčki lačni.
UNICEF-ov kotiček za dojenje je prostor, kjer lahko mati varno in v miru podoji svojega otroka ali izbrizga mleko. Prostor naj bo dovolj velik, da zagotavlja udobno namestitev matere in otroka ter vsebuje minimalno nujno potrebno opremo. Zaželeno je, da je v prostoru (ali takoj zraven) na voljo umivalnik s tekočo vodo zaradi potrebe po previjanju otrok. Prostor naj bo osvetljen in ogrevan, v poletnih mesecih primerno ohlajen. Zasnovan naj bo tako, da družini nudi zasebnost pri dojenju in previjanju. Pomembna je tudi lokacija, možen naj bo dostop z otroškim vozičkom.
Osnovna oprema v prostoru:
- udoben stol ali majhen fotelj,
- odlagalna površina (obešalnik, mizica, stol),
- koš za smeti.
Dodatna oprema v prostoru:
- previjalna mizica ali pult,
- razkužilo za roke,
- krpice (brisačke) za razkuževanje pulta,
- električna vtičnica.
Označevanje kotička za dojenje
Kotiček za dojenje naj bo označen. Oznaka naj bo na vidnem mestu, z jasnim sporočilom in po potrebi dodanim napisom. Ponudnik/ustanova/podjetje lahko uporablja UNICEF-ov logotip kotička za dojenje. Vrsto oznake lahko ponudnik izbere tudi po lastni presoji. Oznaka mora biti v skladu z Mednarodnim kodeksom o trženju nadomestkov materinega mleka. Prostora za dojenje se ne sme označevati z logotipom Dojenju prijazno mesto dokler mesto ne pridobi tega naziva.
Česa ne sme biti v kotičku za dojenje
Pri opremi kotička za dojenje in izboru informativnih gradiv za matere/starše, ki so na voljo v prostoru, je potrebno upoštevati pravila Mednarodnega kodeksa o trženju nadomestkov materinega mleka. Tako ni dovoljeno na kakršen koli način oglaševati ali promovirati:
- mlečno formulo za dojenčke in malčke do starosti 36 mesecev, vključno z nadaljevalnimi mlečnimi formulami,
- vso hrano ali pijačo za dojenčke do šestega meseca starosti,
- stekleničke, cuclje.
Dojenje ni odvisno samo od žensk - naj velja, da podporo doječim materam nudimo vsi: družina, zdravstveno osebje, lokalne skupnosti in tudi širša javnost. S kotički za dojenje pomagamo ustvarjati klimo, ki dojenje opredeljuje kot popolnoma naravni in normalni proces v človekovem življenju.



Program sofinancira Ministrstvo za zdravje RS

Ustvarite kotiček za dojenje
Uredite nekaj kvadratnih metrov prostora in izkažite podporo doječim materam.